

Spoty reklamowe, filmy o korporacji, animacje – każde z tych nagrań ma na celu wypromowanie produktu, usługi, marki czy osoby w dość bezpośredni sposób. Czasem jednak chcielibyśmy sięgnąć po nieco inny filmowy wymiar, który równie, a może jeszcze bardziej zainteresuje widza. I tutaj jednym z rozwiązań jest dokument reklamowy.
Dokumentalny, czyli…?
Samo hasło “film dokumentalny” nie każdemu przywodzi na myśl te same typy produkcji telewizyjnych. Dla jednej grupy odbiorców dokumenty to głównie filmy archiwalne, odnoszące się do wydarzeń historycznych i oczywiście oparte na faktach. Będzie też grupa widzów, która dokumentem określi wszelkie reportaże, pełne wywiadów i okraszone autentycznymi zdjęciami bez zbędnego filtra i “makijażu”. Znajdą się też i tacy, którzy w ramach oglądania filmów dokumentalnych poświęcają czas na nagrania przyrodnicze, opisujące życie fauny i ukazujące przepiękną florę z całego świata. To, co łączy każdy z podtypów filmu dokumentalnego to prezentacja rzeczywistości – takiej, jaka jest. Dokument wydaje się być zatem najbardziej realistyczną formą kina.
Jak widać, film dokumentalny posiada wiele twarzy. Można stwierdzić, że każdy znajdzie coś dla siebie, wybierając taki gatunek. Czy zatem da się przyciągnąć uwagę klienta naszej marki niekoniecznie kolejnym filmem produktowym? A jeśli połączymy cel promocyjny z realizmem filmu dokumentalnego, powstanie nam…
Dokument reklamowy
To taki rodzaj filmu, w którym nie marka jest na pierwszym planie, lecz różne aspekty, z jakimi się ona wiąże. Każdy dokument reklamowy będzie trochę inny. W każdym może zostać przedstawiona zupełnie inna perspektywa. Istotne jest przede wszystkim to, że dokument dotyczy realnych obrazów. Wśród pomysłów na scenariusz dokumentu reklamowego można wyodrębnić następujące motywy przewodnie.
Historia
Jak na film dokumentalny przystało, opowieść o początkach, rozwoju firmy, o tym, jak potoczył się splot wydarzeń, który sprawił, że dana postać osiągnęła sukces – to dobra koncepcja na dokument reklamowy. Historia nie musi być długa. Może dotyczyć jedynie wycinku z całego kalendarium zdarzeń. Ważne, żeby była spójna sama w sobie, a widz miał poczucie, że jest przemyślana.

Wydarzenie
Scenariusz wybranej przez nas historii może również z powodzeniem dotyczyć konkretnego wydarzenia – zarówno takiego bezpośrednio zaczerpniętego z życia firmy, ale i tego, w którym odegrała ona ważną rolę. To mogą być eventy, na których marka jest sponsorem czy patronem. Jest to miejsce dla świata kultury, ale też inicjatyw społecznych.
Osoba
Jeśli nie mamy na tapecie żadnego wydarzenia, na którym chcielibyśmy oprzeć naszą historię, bez wątpienia znajdziemy ludzi, którzy stoją za daną marką. Historia w stylu “jeden dzień z życia…” (marketingowca, trenera, statysty, operatora, fotografa, pianisty – w miejsce kropek po prostu wpisz właściwe) to świetny pomysł na pokazanie zaplecza usług, które sprzedajemy szerszej publiczności, a która za kurtynę zwykle nie ma jak zaglądnąć. Wiele przedsięwzięć to praca potężnych zespołów projektowych, które zdecydowanie warto pokazać odbiorcom. Z jednej strony wytworzymy przekonanie, że za naszą usługę odpowiedzialni są żywi ludzie, z drugiej – pokażemy coś zupełnie nieoczywistego.
Idea
Nie zawsze motywem przewodnim będzie konkretna osoba, wydarzenie czy bardziej lub mniej rozbudowana historia. Równie dobrze wątek ten może być poświęcony konkretnej idei. Zdarzy się tak, że wybierzemy temat, który połączy wiele mniejszych historii, wydarzeń czy ludzi, ale odbiorca będzie miał świadomość, że tym, co spaja przytoczone fragmenty jest konkretne przesłanie, misja, z którą marka się utożsamia.
Głosy w tle
W dokumencie reklamowym zwykle w tle pojawia się głos. Jest to głos albo zawodowego lektora, albo osoby bezpośrednio związanej z materiałem filmowym. To mogą być także głosy osób, z którymi są przeprowadzane wywiady, czy po prostu głównego bohatera nagrania.
Długość dokumentu reklamowego
Jak długie są filmy o profilu dokumentu reklamowego? Bardzo różnie. Czasem są to bardzo krótkie spoty, nie przekraczające kilku minut. Bywa jednak i tak, że trwają one kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut – wszystko zależy od tego, ile treści mamy do przekazania, czy ma to być materiał wizytówkowy, czy raczej całościowo opisujący większy projekt.
Zalety dokumentu reklamowego
Niewątpliwie jest to intrygująca odskocznia od typowych filmów promocyjnych. Dlaczego właściwie warto inwestować w taki rodzaj produkcji filmowej dla swojej marki? Dlatego, że z dokumentalną precyzją ukazuje rzeczywistość, a przez to wpływa na budowanie zaufania do marki. Realne obrazy, prawdziwe historie prawdziwych ludzi to jest to, co przyciąga i angażuje widza. Nierzadko może on doświadczyć zupełnie nowego, nieznanego wcześniej punktu widzenia. Dokumenty reklamowe dbają o świeże spojrzenie na temat, który nie zawsze jest od razu kojarzony z konkretną firmą. Odniesienie do formatu filmu dokumentalnego w takim nagraniu to również możliwość pokazania czegoś więcej niż w zwykłej reklamie.
Jeśli interesuje Cię produkcja dokumentu reklamowego dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami. Chętnie wykonamy dla Ciebie taki projekt.