W ciągu ostatnich kilku lat technologia filmowania dronami szybko się rozwinęła, zmieniając sposób, w jaki postrzegamy świat. Nie odrywając się od ziemi, jesteśmy w stanie robić zdjęcia lotnicze z najbardziej niesamowitych miejsc na naszej planecie Jednak latanie dronem nie jest pozbawione wyzwań. Niezależnie od tego, czy planujesz samodzielnie zająć się filmowaniem, czy zlecić to profesjonalnej agencji, powinieneś wcześniej zrozumieć możliwości i ograniczenia, jakie spotkasz na swojej drodze.
Zaplanuj miejsca, w których będziesz latać
Zanim wyjdziesz na zewnątrz, poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiedniego miejsca. Filmowanie dronem wymaga przede wszystkim wiedzy, gdzie można latać. Dlatego właśnie tak ważne okazuje się rozeznanie terenu. Możesz użyć w tym celu Google Earth z funkcją 3D, która pozwala zobaczyć detale na mapie (w szczególności zabudowania terenu).
Lataj zgodnie z prawem
To prawdopodobnie najważniejsza kwestia, o której musisz pamiętać – sprawdź, czy możesz latać w miejscu, które wybrałeś. Jeśli tak, zweryfikuj, na jaką wysokość możesz się wznieść i czy obowiązują jakiekolwiek ograniczenia. Upewnienie się, że rozumiesz prawa rządzące przestrzenią powietrzną, jest to niezwykle ważne i może zaoszczędzić Ci wielu kłopotów.
Monitoruj pogodę
Pogoda potrafi zmieniać się diametralnie w ciągu kilku minut. Dlatego tak ważne jest, aby monitorować ją nie tylko dzień wcześniej, ale również podczas lotu dronem. Najlepsze warunki na filmowanie to jasne światło, słaby wiatr oraz oczywiście brak deszczu.
Zaplanuj swoje zdjęcia
Bez względu na to, jak ładna jest pogoda, sekretem uchwycenia niesamowitych widoków z drona jest fotografowanie lokacji o ciekawej kompozycji. Tutaj pojawia się planowanie – strategicznie przygotowane kadry wywołują efekt „wow”. Linie, wzory i geometria to jedne z najsilniejszych elementów kompozycji fotografowania z wysokości.
Pamiętaj o zapasowych bateriach
Jeszcze do niedawna żywotność baterii stanowiła spory problem – drony rozbijały się, zanim zdążyły wylądować w odpowiednim miejscu. Na szczęście, wiele się w tej kwestii zmieniło. Współczesne drony posiadają funkcję “powrót”, a to oznacza, że maszyna sygnalizuje powrót do punktu startowego, gdy poziom baterii osiągnie 30%. Jeśli jednak zależy Ci na zebraniu jak największej ilości materiału, konieczne jest posiadanie kilku zapasowych baterii.
Ujęcia zimą
Niska temperatura nie sprzyja urządzeniom elektronicznym. Nie inaczej jest z bateriami – ich temperatura powinna utrzymywać minimum 15 stopni – to znaczy, że wykonując zdjęcia zimą, zanim akumulator trafi do drona, musisz być ogrzany. Najlepsze do tego celu okazują się kieszenie wewnętrzne kurtek.